Верстат для друкування, без сумніву, дуже значущий винахід, який змінив увесь світ. Без книгодрукарського верстата неможливо уявити загальну грамотність населення.
Але коли ж з’явився перший книгодрукарський верстат? Першим верстатом традиційно вважають, верстат, який винайшов Йоганн Гутенберг, який жив у Німеччині в 15 столітті, але насправді він з’явився набагато раніше і зовсім не в Європі.
Ще у Вавилоні штемпелі намазували фарбою і ставили відбитки на глині, а візерунки на тканині були звичайною справою вже у 1-ому столітті нашої ери і в Європі і в Азії. Римляни і греки майстерно вирізали штампи, папір їм замінював папірус, але він був занадто крихкий. Тексти доводилося розмножувати в ручну.
А китайці у 2-му столітті нашої ери, почали вирізати ієрогліфи на дошках і роздруковувати молитви і тексти. Вони мали те, чого так не вистачало Європі, а саме папір. Він був набагато міцніше за папірус і легко витримував тиск друкувальних дощок.
У Європі спочатку книги випускали тільки монастирі, вони переписувались і випускалися за допомогою різьблених дощок. У 15 столітті основою друкарського верстата став прес для вина. Європейці практично відразу стали застосовувати літери з металу, а замість туші використовували чорнило на маслі.
Розсипний шрифт почали запресовувати в набірні форми – латки, з них можна було досить швидко отримувати практично необмежену кількість відбитків. Народилася поліграфія – почався масовий випуск різних поем, наукових робіт, релігійної літератури. Книга почали дешевшати, грамотність зросла.
Швидше за все, друкарський верстат був придуманий Іоганном Гутенбергом приблизно в 1436 році, однак скептики кажуть, що ні якими патентами це не підтверджено. Голландці та французи вказують протилежне, що саме їхні співвітчизники створили перший друкарський станок, але підпис німця все ж з’явився раніше у 1450 році.
Немає коментарів:
Дописати коментар